XI obraz. Historia parafii i kościoła
1898 - 1910
Ks. Piotr Wawrzyniak

Tradycje wawrzyniakowskie

Organizowanie uroczystości ku czci Wielkiego Polaka, wielkiego proboszcza, przełomu XIX i XX wieku na stałe wpisały się w tradycję parafii św. Jakuba w Mogilnie.
09.11.1935 (25 rocznica śmierci)
"Młodzież Szkoły Publicznej nr 2 uczestniczy w żałobnej Mszy św. oraz akademii w której zapoznała się z postacią dobrego pasterza i dobrego Polaka z niedalekiej przeszłości naszej parafii. Obecny ks. proboszcz M. Brodowski, w referacie przedstawił całokształt prac i dokonań ks. P. Wawrzyniaka" - wypis z kroniki szkoły nr 2.
10.11.1935
Msza św. w kościele farnym. Nabożeństwo na cmentarzu z kazaniem dawnego wikariusza ks. P. Wawrzyniaka - ks. St. Płoszyńskiego. Uroczystości miejskie m.in. akademia, referat proboszcza M. Brodowskiego. Nadanie głównej ulicy miasta, najbardziej z nim związanej, jego imienia i nazwiska. Ulicę Klasztorną nazwano ulicą Ks. P. Wawrzyniaka. Po II wojnie światowej to ulica Marchlewskiego, a obecnie Benedyktyńska.
15.02.1959
Poświęcenie kamienia pamiątkowego na 50 rocznicę śmierci, ku czci śp. Patrona ks. Piotra Wawrzyniaka w Poznaniu. Tablica umieszczona na murze zewnętrznym kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Poznaniu. Odsłonięcia i poświęcenia płyty dokonał J.E. ks. Metropolita dr Antoni Baraniak. Działo się to w niedzielę dnia 15 lutego 1959 roku po Mszy św. o godzinie 12.30. W uroczystości uczestniczył następca ks. Piotra Wawrzyniaka w proboszczowaniu w Mogilnie ks. dziekan Tadeusz Zieliński.

W 110 rocznicę urodzin

20.11.1960
Ogólnopolskie uroczystości religijne w Mogilnie upamiętniające 50 rocznicę śmierci wielkiego Polaka z udziałem arcybiskupów gnieźnieńskich i poznańskich. Ks. Arcybiskup Antoni Baraniak odprawił pontyfikalną Mszę św., a kazanie wygłosił Ks. Prymas Kardynał Stefan Wyszyński. Po południu nad grobem ks. Piotra Wawrzyniaka księża biskupi, duchowieństwo i licznie zebrani wierni odmówili modlitwy za Jego Duszę.
10.11.1985
Uroczyste obchody 75 rocznicy śmierci ks. Piotra Wawrzyniaka z inicjatywy ks. biskupa Jana Michalskiego i ks. St. Podlewskiego, dziekana mogileńskiego. Msza św. celebrowana przez J.Em. Ks. Kardynała Józefa Glempa w klasztorze. Wystawa okolicznościowa "Życie i działalność ks. Piotra Wawrzyniaka". Nabożeństwo przy grobie ks. prałata na cmentarzu mogileńskim z udziałem Prymasa Polski, biskupów archidiecezji gnieźnieńskiej: Jana Czerniaka, Jana Michalskiego, Jana Nowaka, rektora Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie ks. dra Bogdana Wojtusia, duchowieństwa diecezjalnego i rzesz wiernych. Uroczystości miejskie, to oddanie do użytku nowej siedziby Banku Spółdzielczego w Mogilnie.
10.11.1995
Uroczysta Msza św. w kościele farnym pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Gądeckiego. Odsłonięcie w kruchcie kościoła farnego tablicy pamiątkowej ufundowanej przez PSL w Mogilnie. Ponadto sesja naukowa z udziałem m. in. prof. dra Ryszarda Bendera z KUL-u i ks. prof. Kazimierza Śmigla. Podjęto inicjatywę budowy pomnika ku czci wielkiego proboszcza. W skład Komitetu Honorowego weszli: min. ks. Arcybiskup Henryk Muszyński, prezes PSL Jarosław Kalinowski, burmistrz Mogilna Stanisław Łaganowski.

W Kruchcie Od lewej:
K.Jacyna, R.Bender, Ks.Z.Lewandowski, B.Pilarski, M.Kruszyński

1996
Z grupą parafian ks. Zenon Lewandowski, bierze udział w sesji popularno - naukowej, poświęconej Księdzu Prałatowi P. Wawrzyniakowi, nt. "Ks. Piotr Wawrzyniak - bohater filmu Najdłuższa Wojna Nowoczesnej Europy". Sesja miała miejsce w Warszawie, w Centrum Kultury Civitas Chrystian w związku przypadającą 147 rocznicą jego urodzin.

24.01.1997
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 ze Śremu przedstawiają montaż słowno - muzyczny w sali Mogileńskiego Domu Kultury - poświęcony ks. Piotrowi Wawrzyniakowi. Przybyli do Mogilna na zaproszenie ks. Proboszcza Zenona Lewandowskiego i Szkoły Podstawowej nr 2. Nasi goście (uczniowie i nauczyciele) odwiedzili miejsca pamięci związane z ks. Piotrem Wawrzyniakiem, złożyli kwiaty na grobie swojego Patrona. Byli goszczeni w szkole i w parafii "Jakubowej".
Na zdjęciu: Proboszcz ks. Z. Lewandowski, dyr L. Mańkowski i A. Łaganowski - w SP2 Mogilno.

14.06.1997
Rewizyta w Śremie uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej. Młodzież zaprezentowała się tam w programie artystycznym z okazji "Dni Śremu"
10.11.1998
Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego J.E. Henryka Muszyńskiego w kościele farnym. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. P. Wawrzyniaka w mogileńskim parku. Z inicjatywą jego budowy wystąpili trzy lata wcześniej działacze PSL. Ponadto wybito 50 szt. pamiątkowego medalu. W uroczystościach uczestniczyły władze ze Śremu, oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Śremie i Mogilnie. W kazaniu Metropolita Gnieźnieński ks. Henryk Muszyński nawiązał do osoby i działalności ks. Piotra Wawrzyniaka na tym terenie. Następnie uczestnicy Mszy św. udali się w uroczystym pochodzie, który otwierała Mogileńska Orkiestra Dęta przez miasto do parku. Tu odsłonięcia pomnika dokonał przew. Rady Naczelnej PSL Alfred Domagalski. W uroczystościach wzięły udział rzesze mieszkańców Mogilna i gości z całej Polski.

Pomnik
Ks. P. Wawrzyniaka
(Park Miejski)
Izba pamięci
"Salka Prałacka"

1998 r. - pamiątkowa fotografia z ks. Arcybiskupem H. Muszyńskim

30.01.1999
150 rocznica urodzin Wielkiego POLAKA - uczczono uroczystą Mszą św. w Kościele Farnym i złożeniem kwiatów na Jego Grobie.

1999 r. w kościele

10 - 12.11.2000
90 rocznica śmierci ks. Piotra Wawrzyniak. Ukazuje się okolicznościowe, specjalne wydanie Orędownika na Powiat Mogileński. Uroczystości rocznicowe trwają trzy dni. 10.11.200 (piątek) - godz. 12.00 Uroczysta Msza św. przy grobie ks. Wawrzyniaka pod przewodnictwem dziekana śremskiego ks. kanonika Mariana Boruckiego. Natomiast o godz. 14.00 w sali Mogileńskiego Domu Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie i Gimnazjum prezentują - montaż poetycko - teatralno - muzyczny "Ksiądz Piotr Wawrzyniak - Człowiek, Kapłan, Społecznik". 11.11.2000 (sobota) - uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny na Rynku w Mogilnie. W niedzielę 12 listopada 2000 - uroczystości główne. Uroczystej Mszy św. w kościele św. Jakuba Większego Apostoła o godz. 12.00 - przewodniczy Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński, który poświęca również odrestaurowane ołtarze w kościele farnym. Po południu o godz. 15.30 ks. Arcybiskup przewodniczy Nieszporom na cmentarzu mogileńskim przy grobie ks. Piotra Wawrzyniaka. W uroczystościach rocznicowych brali udział nauczyciele i uczniowie SP2 w Mogilnie i przybyli goście ze Śremu na czele z panem dyrektorem L. Mańkowskim oraz licznie mieszkańcy Mogilna. W związku z rocznicami tego roku: Jubileuszu 2000 roku, 1000 - lecia Archidiecezji i Metropolii Gnieźnieńskiej, 90 rocznicy śmierci ks. Piotra Wawrzyniaka ks. proboszcz Zenon Lewandowski w grudniu 2000 roku napisał - "Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim którzy pomogli mi przygotować te uroczystości ... " (publikacja prasowa).

Ks.Abp modli się przy grobie
Ks. P.Wawrzyniaka

07.11.2003
Uroczyste nadanie Gimnazjum w Mogilnie im. Ks. Piotra Wawrzyniaka, wręczenie Sztandaru, odsłonięcie pomnika - pierwowzoru tego, który znajduje się w parku miejskim. Wykonany z akrylu wg. projektu artysty - rzeźbiarza p. K. Jakubika. Poświęcenia dokonał J.E. Biskup B. Wojtuś. W uroczystości uczestniczyła młodzież z zaprzyjaźnionego śremskiego gimnazjum im. Ks. Piotra Wawrzyniaka, władze Śremu i Mogilna oraz licznie zebrani goście i mieszkańcy Mogilna

Piękna, okolicznościowa widokówka upamiętniająca ten szczególny dzień dla społeczności mogileńskiego gimnazjum i regionu

10.11.2010
100. rocznica śmierci ks. Prałata Piotra Wawrzyniaka

Logo - wyk. A.Łaganowski

więcej o ks. Piotrze Wawrzyniaku
Medale i inne pamiątki