'2021 - Rok św. Jakuba St. Apostoła

Kościół pw. św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie, Miłosławiu i Murowanej Goślinie ogłoszone zostały kościołami stacyjnymi z okazji Jubileuszowego Roku św. Jakuba obchodzonego w całym Kościele powszechnym. Pielgrzymując do tych świątyń w obecnym roku otrzymać można odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Święty Rok Jakubowy ogłaszany jest od XII wieku wtedy, gdy dzień liturgicznego święta świętego Apostoła (25 lipca) wypada w niedzielę. Tak jest właśnie w 2021 roku. W hiszpańskim Santiago de Compostela - gdzie znajduje grób św. Jakuba i dokąd od wieków wędrują pielgrzymi szlakiem jego imienia - uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego i otwarcie drzwi katedry miało miejsce 31 grudnia 2020 roku.
W naszym kościele, Podobnie jak w Santiago, uzyskać można odpust zupełny. Każdy wierny, który w duchowej łączności z jubileuszem Composteli od dnia 31 grudnia 2020 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzi w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych i pobożnie weźmie tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostanie na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego Apostoła, może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Ze względu na epidemię osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, w równym stopniu mają możliwość uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem św. Jakuba będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.